Festival PRO Tibet

Zveme Vás na Festival PRO Tibet, který se v prostorách naší školy uskuteční v pondělí 11. 3. a úterý 12.3. 2019.
Připomene 60. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase a vyjádří tak solidaritu a morální podporu s Tibeťany, kteří žijí ve své nesvobodné zemi i v exilu.
Koná se ve spolupráci se spolky ARTEDA, Cultura Africa a MOST Pro Tibet, o. p. s., která podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících v indickém Himálaji a v Tibetu. Pomáhají tisícům tibetských dětí, seniorům, mnichům a mniškám a nomádským rodinám.

VSTUPNÉ 50,-Kč / studenti 30,-Kč - / podpoříte tak projekt MOST Pro Tibet, o.p.s., více na https://www.protibet.cz/

Program zahrnuje dopolední akce pro žáky a studenty, ale i odpolední pro veřejnost - na ty jste srdečně zváni.

Pondělí 11. 3. 2019
8:30/ 10:00 / 11:50 žáci ZŠ
setkání se Štěpánem Pastulou. Povídání o Tibetu, Sluneční škole (foto, video), hraní tibetské pohádky v kostýmech, zpívání tibetské písničky (mantry), tvorba tibetských vlaječek a vysvětlení jejich významu.

11:50 studenti SŠ
projekce filmu: State of Control, dokumentární / USA / 2016 / 90 minut
projekce filmu: Drancování Tibetu, dokumentární / Kanada / 2014 / 25 minut

15:00 VEŘEJNOST
odpolední MALOVÁNÍ MANDAL, výtvarná dílna a povídání o Tibetu
17:00 VEŘEJNOST
projekce filmu: State of Control, Dokumentární / USA / 2016 / 90 minut
projekce filmu: Kauza Tibet, MOST ProTibet / Dokumentární / ČR / 2019 / 16 min.

Úterý 12. 3. 2019
8:00 žáci ZŠ
Setkání se Štěpánem Pastulou. Povídání o Tibetu, Sluneční škole (foto, video), hraní tibetské pohádky v kostýmech, zpívání tibetské písničky (mantry), tvorba tibetských vlaječek a vysvětlení jejich významu.

17:30 VEŘEJNOST
Vaříme z tibetské tsampy aneb kuchařský workshop
se zaměřením na tibetskou kuchyň s Terezou Juppovou.
19:30 VEŘEJNOST
projekce filmu: Pawo, Marvin Litwak, Sonam Tseten / Životopisný / Německo, Indie, Čína / 2016 / 117 minut

 

INFORMACE O FILMECH A PROGRAMU
Pawo
Marvin Litwak, Sonam Tseten / Životopisný / Německo, Indie, Čína / 2016 / 117 minut
Pawo vypráví příběh mladého tibetského Dorjeeho, který odletěl z Tibetu do exilu v Indii. Tam si musí vybrat mezi novým životem nebo bojem za svobodu v Tibetu. (titulky)

State of Control
Christian Johnston, Darren Mann / Dokumentární / USA / 2016 / 90 minut
Dva američtí filmaři cestují v Číně a Tibetu. Jejich cílem je setkat se s předními tibetskými aktivisty, kteří riskují svůj život, aby protestovali proti útlaku čínské vlády. Nemohou dokumentovat všechno, často jsou nuceni otočit kamery na sebe. Všechen jejich pohyb je monitorován, což vede k útokům, krádežím vybavení a kybernetickému hackingu a špionáži. Jsou nuceni utéct a vrátit se do USA. (titulky)

Drancování Tibetu / Plundering Tibet
Michael Buckley / Dokumentární / Kanada / 2014 / 25 minut
Drancování Tibetu je krátký dokument o hrozných důsledcích bezohledné těžby Číny v Tibetu. Jako kanadský filmař se vypravěč osobně zabývá tím kvůli zapojení kanadských firem do těžby v Tibetu a železnice do Lhasy. Po příjezdu vlaku do Tibetu v roce 2006 probíhá rozsáhlé těžby lithia, zlata, mědi, olova, ropy, zemního plynu a dalších zdrojů, které jsou zdrojem surového průmyslového odvětví Číny. Nic z toho není prospěšné Tibeťanům. Ve skutečnosti těžba znečišťuje pitnou vodu, zabíjí hospodářská zvířata a znehodnocuje louky, na kterých jsou závislí tibetští kočovníci. (titulky)

Kauza Tibet
MOST ProTibet / Dokumentární / ČR / 2019 / 16 min.
Film Kauza Tibet byl vytvořen speciálně pro 60. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase. Dokument mapuje čínskou okupaci Tibetu od lhaského povstání po současnost. Číňané tvrdí, že zbavili Tibet vlády teokracie a přinesli do země pokrok. Co na to Tibeťané? Odpověď se nachází právě v tomto dokumentu. Připomíná nucenou emigraci Jeho Svatosti dalajlamy a dalších tisíce následovníků, zničení 6 254 klášterů, násilnou smrt 1,2 milionu Tibeťanů. Dodnes jsou Tibeťané ve své zemi občané druhé kategorie bez přístupu k vyššímu vzdělání a k lepší práci. V této děsivé situaci a ve snaze připoutat světovou pozornost sahají Tibeťané od roku 2009 k zoufalému kroku sebeupalování.

Vaříme z tibetské tsampy
Tsampa je tradiční tibetský pokrm, který se vyrábí namletím praženého ječmene. Tibeťany je považovaná za národní jídlo a spolu s masem a mléčnými výrobky tvoří základ tibetského jídelníčku. Tsampa se vyznačuje jemnou oříškovou chutí a vůní a jedná se o praktickou potravinu na doma i na cesty.